A1 z A1 (79)

Reagovat
A1 z A1 (79)

Dobrý den, zajímá mne, zda když jsem držitelem řidičského oprávnění B a A1 (79) do 50ccm, které jsem obdržel s "béčkem" budu dělat při upgradu na A1 i teoretické testy nebo jen jízdy s komisařem? A budou mi tuto plnohodnotnou A1 uznávat i mimo státy EU, nebo potřebuji mezinárodní řídičák?

Děkuji za odpověď.

Šimon



Reakce

Dobrá den,

na první část dotazu zde bylo již mnohokrát odpovídáno. Takže tedy ještě jednou - jste držitelem oprávnění na B a spolu s ním máte i oprávnění na tzv. malé motocykly. Dříve toto oprávnění bylo označeno jako "M". Po roce 2001 bylo toto oprávnění transformováno na skupinu Am (do 45 km/h) a k tomu A1 s omezení do 50 ccm (dříve kód 150, dnes 79). Z tohoto oprávnění není možné rozšíření na vyšší skupiny motocyklů. Pokud chcete tedy získat vyšší skupinu, musíte absolvovat kompletní výuku a výcvik a celou zkoušku (test a jízdu). Protože dle vašeho popisu jste získal B před rokem 2001, splňujete tedy věkovou hranici na skupinu A, doporučuji vám realizovat přípravu rovnou na skupinu A a tím po zkoušce získáte i nižší skupiny (A2, A1). Cenově je to srovnatelné jako A1.

A teď ke druhé části dotazu - řidičský průkaz vydávaný nyní v ČR platí u nás a dále ve všech státech EU. Do ostatních zemí potřebujete mít tzv, mezinárodní řidičský průkaz, což je vlastně překlad našeho řidičáku. Existují dva typy vydávané s různou délkou platnosti (1 nebo 3 roky) vydávané podle Vídeňské nebo Ženevské konvence. Některé státy uznávají oba typy, jiné je jeden z nich. Při podání žádosti o MŘP je nutno říci, kam pojedete. Platnost našich oprávnění bude platit i v cizině.