Ukončení výcviku a vrácení peněz

Reagovat
Ukončení výcviku a vrácení peněz

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení autoškoly na motorku (A1) a vrácení peněz. Do autoškoly jsem se přihlásil v říjnu 2019, ještě ten týden jsem absolvoval jednu hodinu ježdění na cvičišti (parkovišti), a pak už se kvůli zimě nejezdilo, na žádnou teorii jsem nedošel kvůli škole. Teď po znovu otevření autoškol jsem si domluvil jízdy na dnešek. Hned jak jsem došel, tak mi učitel, který je myslím i majitelem autoškoly řekl, ať si dám helmu a, že pojedem. Jenomže jsem měl jet z Břeclavi až skoro do Hodonína, a to si nemyslím, že je úplně správně když po půl roce přijdu do autoškoly, kde jsem zatím jenom hodinu jezdil po parkovišti dokola a najednou mám jít normálně do provozu bez praxe a ještě jet do úplně jiného města. A další věc je, že učitel taky není zrovna moc příjemný. Při tom prvním ježdění po parkovišti, jsem při startování nechtěně pustil spojku a motorka zdechla, a hned po mně zařval, že proč jsem to udělal, a celou dobu jsem měl strach a byl jsem hrozně nervózní. Dneska nebyl opět moc příjemný, a trochu i sprostý. Při seřizování zrcátek mi řekl ať mu to nezkur**m, když sem na tlačítko blinkru sáhl jinou rukou, zase zařval. Potom mi řekl ať s motorkou přejdu na druhou stranu silnice, a počkám na kraji, že si dojde pro auto. Vůbec jsem se necítil na to, abych jel, protože jsem se bál, a byl hrozně nervózní, kdy me zase seřve. Jeho přístup se mi nelíbíl a tak sem mu řekl, že je mi špatně abych nemusel jet. Ukončil to, a řekl mi, že až příště dojdu, tak mi nezapíše jízdy a nechá tyhle dvě, ale já už tam nechci. Můžu tedy požádat a ukončení výcviku a vrácení peněz? Přestupovat do jiné autoškoly už nechci, ten rok než mi bude 18 a udělám si řidičak na auto vydržím. Mám na to ukončení a vrácení peněz právo? Předem moc děkuju za odpověďReakce

Vážený tazateli,
zákon 247/2000Sb. v § 26 odst. (1) praví, že:
(1) Výcvik musí navazovat na teoretickou výuku.
Následně pak dle § 27 odst. (1)
(1) Provozovatel autoškoly je povinen před zahájením výcviku v řízení vozidla zajistit, aby žadatel o řidičské oprávnění byl seznámen se zásadami ovládání vozidla a teorií řízení a zásadami bezpečné jízdy výcvikového vozidla.
Pokud jste neabsolvoval žádné teoretické vyučování, udělal jste z hlediska své bezpečnosti jen dobře, že jste odmítl jízdu v provozu na pozemních komunikacích. Z uvedeného plyne, že jste zřejmě ztratil důvěru v autoškolu a praktiky jejich zástupců. Pak je Vaším právem ukončit jakýkoliv smluvní stav, jestliže chování druhé strany (autoškoly), neodpovídá Vašim představám a to bez nutnosti udání jakéhokoliv důvodu. Doporučuji oznámit provozovateli autoškoly úmysl ukončení a požádat ho o řádné vyúčtování a to jak ústně, tak i doporučeným dopisem.