dotaz na dodatkové platby

Reagovat
dotaz na dodatkové platby

Dobrý den!
Syn se přihlásil do autoškoly a zaplatil na začátku srpna 2025, teoretickou výuku začal na začátku září (2.9.2025), jízdy na trenažéru (9.10.) a pak v provozu od října (od 20.10.2025). Domluva na jízdy byla od začátku problematická, neměli termíny, v lednu měl odježděno pouze pět jízd (2x45 min). V lednu jsme také zažádali o změnu instruktora, nejen kvůli časovým omezením, ale také kvůli hrubosti instruktorky, naší žádosti bylo vyhověno. Syn dokončil praktické jízdy a v březnu (16.3.2026) úspěšně složil teoretický test, za který zaplatil 700 Kč.

Ještě před dokončením praktických jízd jeho nový instruktor naznačoval, že by si měl připlatit kondiční jízdy (každá za 1200 Kč). Jelikož syn letos maturoval, JEDINÝ nabídnutý termín na závěrečnou zkušební jízdu nemohl přijmout (termín byl na začátku května). Už v tu dobu byla prodleva mezi praktickými jízdami a možnou zkouškou dost dlouhá.

V tuto chvíli synovi instruktor nabídl další možný termín zkoušky - tento týden ve středu 17.6. (téměř tři měsíce po skončení praktických jízd). V pondělí si zaplatil jednu kondiční jízdu a dnes má druhou (tedy zaplaceno 2 x 1200 Kč). Instruktor mu v pondělí "zapomněl" říct, že jestliže skládal teoretické testy v Praze v Podskalské, tak tam prý došlo k nějakému pochybení a místní inspektoři jsou vyšetřování pro podvody, že tedy musí praktickou zkušební jízdu absolvovat na Bohdalci - a že musí zaplatit znovu 700 Kč.

Můj první dotaz zní: platí se tedy dvakrát, 1x 700 za teoretické testy, 1x za praktickou zkoušku? V tomto případě snad kvůli změně místa zkoušky? (tomu moc nerozumím)

Další dotaz je, zda je běžná praxe, že po absolvování všech praktických jízd si žáci autoškoly téměř musí dokupovat kondiční jízdy? Základní cena kurzu byla o něco nižší než obvykle, tak mi to trochu připadá, že se chtějí zahojit jinde. Ještě před absolvováním všech jízd synovi instruktor naznačovala silně doporučoval, aby si jízdy dokoupil. Neměl by být žák po absolvování všech tréninkových jízd již řádně připraven ke zkušební jízdě? Také máme zprávy od jiných žáků, že praktickou zkoušku na poprvé nebo třeba ani na podruhé neudělají, tedy znovu poplatek za minimálně dvě kondiční jízdy. Je toto obvyklá praxe?

Obávám se, že syn bude stále jen platit za další a další kondiční jízdy a za další zkoušky. A bůhví, jestli to udělá??? Také nás už trochu tlačí čas - do kdy se musí kurz včetně zkoušky dokončit? Do roka od zahájení? Obávám se, aby vše nepřišlo vniveč. A není to naše ani synova vina.

Předem děkuji za posouzení a za radu, jak postupovat.
Markéta Štěpánová (doufám, že zůstanu prozatím anonymní vůči uvedené autoškole...)



Reakce

Vážený tazateli,
platí se 700č za celou zkoušku, pokud je na stejném úřadu. Pokud Vám autoškola nabídla z důvodů které píšete pokračování zkoušky namísto na MěÚ Černošice na Magistrátu hl. m. Prahy, pak je to jako nová zkouška za 700 Kč.

K druhému dotazu: zákonem předepaný počet jízd 28 je minimální a zpravidla to nestačí s ohledem na dněšní porvoz. Před více jak 30 lety, kdy tento počet byl definován to bylo až moc. Pokud někomu jízdy nestačí je třeba si dokoupit nějaké navíc. Stejně tak při delší pauze mezi zkouškami je to více než vhodné. Zvyšuje te tím pravděpodobnost úspěšného absolvování.
Zkoušky je třeba dokončit do roka od zahájení zkoušek testem.