Podvod

Reagovat
Podvod

Na zacatku roku 2024 jsem nutne potrebovala ridicsky prukaz skupiny B. A take obnovit ridicske opravneni na traktor a maly motocykl, ktere vlastnim, ale je propadle, takze znovu testy. Mela jsem take ridicky prukaz B, ale jen na automat, ze zahranici, ale ten mi nebyl uznan.
Zacala jsem pracovat, trismenny provoz, a castecne bydlet mimo mesto, kvuli problemu s dopravou.
Znama mi doporucila Autoskolu Pegas.
Vedouci byl vstricny, pry mohu mit individualni plan, atd. Podala jsem tedy prihlasku, poplatek jsem nemohla zaplatit, nemela jsem u sebe hotovost (pry to vyresime pozdeji), a o dva tydny pozdeji dodala lekarskou prohlidku. Jenze, to uz jsem zacala bydlet mimo, v oblasti, kde jsou problemy se signalem a dopravou. Netusila jsem, ze vedou vse skrze app. a OR kody. Muj miniaturni, obstarozni smartphone na to nemel ani kapacity. Na email jsem dostala vstupni heslo, doma na pocitaci jsem se zaregistrovala a selhala pri "vstupnim" testu k jizdam a neobtezovala jsem se nakoupit jejich vlastni testy. Chvili totiz cekali, az na to skocim. Agresivni marketing.
Pokousela jsem se kontaktovat vedouciho telefonicky, ale diky spatnemu signalu se to nedarilo.
Pak jsem se pokousela dostat na kurzy teorie, abych se mohla s nekym setkat, vysvetlit situaci. Slo to jen po dennich smenach, kdy jsem dorazila 30 minut po zacatku hodiny, autobus driv nejede. Slysela jsem lidi, ale nikdo mne, ani po desetiminutovem vyzvaneni nevpustil do budovy. Zkousela jsem odchytit nekoho rano, po nocni, ale to zase bylo prilis brzy. Po odpolednich smenach zadny spoj nejede. Po nekolika dalsich, bezvyslednych pokusech jsem to vzdala, a zacala resit dopravu po vlastni ose. Nekde v polovine cervna jsem dostala SMS, ze pry mne kontaktuje muj instruktor. Odpovedela jsem SMS, ze bych se s nimi potrebovala domluvit. Od te doby jsem o nich neslysela. Prislo mne to jen na 500kc za lekarskou prohlidku, zadne sluzby jsem od nich necerpala. Byla jsem rozhodnuta, az si uvyknu na cestovani 40km denne na elektrokole, ze si najdu jinou autoskolu.
Na zacatku zari jsem ale potkala znamou, co mi to doporucila, ktera se mne ptala, jak autoskola. Vysvetlila jsem ji sve potize. A take jsem si ulevila, ze potrebuji ridicak, ne novy telefon, nakup dat, nakup jejich vedlejsich produktu, konstantni zavislost na internetu a infantilni komunikaci skrze app a facebook. Nevim, co komu rekla, ale pozdeji mne kontaktovala instruktorka Tereza (nepamatuji si prijmeni). Mela jsem ji tehdy odmitnout, ale chapala jsem to tak, ze jsem ji vypadla z evidence.
Nestacila jsem zirat, najednou bylo mozne odjet autoskolu do tydne. Bylo to koncem listopadu 2024. Po tydnu rychlokurzu, hlavne, aby se vlk nazral a koza zustala cela, Tereza zmizela i s telefonem. No, nic. Probirala jsem s ni predtim moznosti placeni, poslali mi ucet 24 000kc za neexistujici sluzby, a kdyz pote zmizela bez vysvetleni, neobtezovala jsem se je kontaktovat, ani to platit. Uz mi to prislo smesne.
V polovine ledna 2025 mi zavolal jakysi Martin Vecerek, razantne mi oznamil, ze je muj novy instruktor, Terezu pry vyhodili pro neschopnost, zanedbavani klientu, atd. A domluvime si jizdy...Zamestnavatel mi umoznil v zime pouze nocni smeny, abych nemela problem s dopravou. Informovala jsem instruktora, ze jsem uz po tretim tydnu nocnich, a v patek rano budu asi polomrtva.
Nevadi. On nema cas, pojedeme na tri hodiny, on rad jezdi v bloku.. Napred zenska, co odjede autoskolu za tyden, pak borec, co to da za dva dny.
Dorazila jsem z nocni kratce po sedme, nalila do sebe kavu, a misto do postele, nasedla do auta.
A nestacila zirat. Instruktor, vekove tak ctyricatnik, se mi arogantne predstavil, hned mi tykal, a oznamil mi, ze je obecni zastupitel obce Koclirov, spatra, asi jako k devecce na jeho rodinne latifundii. Docela mne to pobavilo. Je mi totiz sedesat let. Chapu, ze na to sice nevypadam, ale prece jen, tohle je snad uz prehnane. Nekorigovala jsem ho. Tykala jsme mu take. Temer celou dobu jsem naslouchala lavine obvineni na neschopnou kolegyni Terezu, jak nenaucila lidi nic, kolik klientu vynechala...Proc chci delat zkousky v Policce, proc ne v Litomysli? (Na to se mne predtim ptala Tereza, kde je chci delat, rekla jsem ji, ze me je to jedno, Co mi radi ona? Nic, tak jsem uvedla Policku.) A kdyz chci obnovit ridicak T, musim si udelat jizdy znovu. Od policistu z dopravky vim, ze nemusim, ale snazil se mne manipulovat k nakupu jizd na traktor.. Proste natlakove jednani, hucel jak pilinaky, jeli jsme do Policky, kde jsem se motala cele dopoledne po parkovisti, zatimco spokojene pozoroval, jak na mne jsou mdloby.
Nejde mi razeni, jsem rozmazlena automatem, a nikdy neridila nic vetsiho, nez wolkswagen golf. A proc teda delam manual?
Hned jsem dostala novy ucet, na stejnou castku, a jeste na mne jecel, abych nepopletla variabilni symbol. Po dalsim tydnu nocnich, v patek rano, se situace opakovala. Po trech hodinach mne silene bolela pater, byla jsem temer 24 vzhuru, uz jsem nevedela, jak ve voze sedet. Snazila jsem se mu vysvetlit, ze jsem unavena, s vedomim, ze tohle vsechno dela naprosto schvalne. Pry pujdu v unoru ke zkouskam. Kdy? Byl vagni. Nic urciteho. Mela jsem neprijemny pocit, ale zaplatila jsem ucet. Od te doby jsem ho nevidela, nikdo mne nekontaktoval.
Ubehl unor, a ja jsem vypenila, pri setkani s pritelkyni, ktera mi je doporucila, ze na Pegas hodlam podat trestni oznameni. Nevim s kym mluvila. Najednou se konala schuzka. Najednou se dohodneme, ze s Martinem to dokoncim. Ten zacal okamzite s vymluvami, ze ma v kvetnu motorky, nema cas, atd. Pani, ktera jim zarizuje internetovou komunikaci, zase pripominala rodacku Pekarovou s ikonickou hlaskou:"Vy nemate na Iphone?" A pan sef mi poradil, ze si mam najit "chlapa" s autem.
Domluvili jsme si jizdy, bohuzel, to uz jsem opet jezdila do prace na kole (20km tam, 20km zpet) a vstavam o pul ctvrte rano na ranni smenu, tak jsem na prvni jizdu 31.3.2025 prijela domu, najedla se a usnula v sede, a neslysela telefon. Ihned mi vystavil doklad na 600kc, za svuj ztraceny cas, vyslechla jsem si tiradu, a kdyz se pri dalsi jizde dozadoval platby, mela jsem problem, abych se mu nevysmala do obliceje. Prevzala jsem doklad, a byla rada, ze mi pri predavani hotovosti neutrhl ruku. Klepal se na bankovky, jako fetak na dalsi davku. Behem dubna nasledovaly dalsi, asi dve jizdy. V kvetnu mel motorky, tak jsem o nem neslysela..
Slavny instruktor Vecerek mne nakonec kontaktoval az v polovine cervna, a to jen proto, ze jsem ho videla parkovat na ulici s klientem, a bylo mu to trapne. Odjela jsem s nim jeste jizdy, pry budu delat zkousky v cervenci, takze tu posledni si nechame pred zkouskami. Kdy presne? Opet byl vagni, vyhybavy. Nikdy nic presneho.
A kratce na to jsem si zlomila nohu. Informovala jsem Vecerka. Projevil silenou "starost" o moji rekonvalescenci, ze to bude nadlouho. Volala jsme mu jeste jednou, koncem srpna, ze budu chodit v zari na rehabku, a pak mu zavolam. Tyden pote, co mne uschopnili, jsem ale mela opet havarii, takze se to o mesic protahlo. Vecerkovi jsem zacatkem listopadu 2025 poslala SMS. Od te doby se mi neozval. Nikdo se mi neozval..
Z cele situace mam pocit, ze ono stejne ani o nic jineho od jizd s Terezou ani neslo, jen ze mne vytrepat penize, jakmile jsem zaplatila, slo jen o to, jak se mne strepat bez nejake namahy. Takrikajic unavit.
Nedavno jsem se po dlouhe dobe potkala se znamymi, motorkari a majiteli autoservisu, kteri se nicemu nedivili.
Udajne ma Pegas dlouhodobe spatnou povest, doporucili by mi jinou, levnejsi a spolehlivou autoskolu. Jizdy, kde vas nic nenauci, jen abyste si museli prikupovat dalsi a podobne. Z vlastni zkusenosti to jaksi mohu potvrdit. A to, co predvedli, je obycejny podvod, protoze celou dobu nikdo nemel zajem, abych nejake zkousky vubec delala.

PS: Pokud to bude nutne, mohu doposlat doklad o platbe autoskole, i doklad na 600kc vystaveny instruktorem.











Reakce

Dobrý den, několikrát jsem přečetl Vaše sdělení o průběhu Vašeho výcviku v autoškole. Autoškolský ombudsman musí být objektivní, takže jsem prověřoval jakým způsobem provádí daná autoškola výuku a výcvik uchazečů. S Vaší pracovní dobou, kterou uvádíte, a způsobem dojíždění do zaměstnání, jste měla opravdu přistoupit na individuální plán výuky. Výuka teorie je povinná minimálně v rozsahu 9-ti hodin konzultací + 4 hodiny praktické výuky zdravotní přípravy. Individuální plán je určen právě pro takové uchazeče jako jste vy, kteří nemají čas chodit na výuky ve skupině s ostatními uchazeči. 500 Kč za lékařskou prohlídku neberte jako "vyhozené" peníze. Lékařská prohlídka Vám platí po celou dobu, než třeba v jiné autoškole dokončíte výcvik. Pokud se rozhodnete přejít k dokončení výcviku do jiné autoškoly, stávající autoškola Vám vystaví takzvanou převodku, kde budou uvedeny všechny absolvované hodiny teoretické výuky a praktického výcviku. Vrátí Vám žádost do autoškoly a posudek o zdravotní způsobilosti. S těmito dokumenty půjdete do jiné autoškoly a všechny absolvované hodiny teorie a praktického výcviku Vám budou uznány. Ty už nebudete znovu platit. V případě, že máte uhrazené celé kurzovné a nevyčerpala jste všechny hodiny, bude Vám poměrná část vrácena.

Ke sdělení Vašich zkušeností s učiteli autoškoly a platbám. Pokud jste dostala fakturu na kurzovné 24.000 Kč a neuhradila jste ji, tak jste nemohla očekávat, že Vám budou plánovat praktický výcvik v řízení vozidla. Většina autoškol začíná s praktickým výcvikem až po uhrazení celé částky kurzovného, nebo minimálně jedné poloviny. Poplatek 600 Kč za nedostavení se na naplánovaný praktický výcvik bez omluvy je také v pořádku. Učitelé autoškol jsou placeni pouze za odučené hodiny. Takže pokud mu uchazeč bez omluvy nepřijde a učitel mu nedá zaplatit poplatek za takzvaný prostoj, tak je v práci zadarmo. Tříhodinové výuky v řízení (to jsou 4 vyučovací hodiny) jsou ve třetí etapě možné, ale mělo by to fungovat po vzájemné dohodě mezi učitelem a uchazečem. Pokud jste byla nespokojená s chováním a jednáním učitelů, tak jste se měla spojit s majitelem autoškoly a snažit se dojednat nápravu v přístupu učitele k uchazeči, výměnu učitele, případně přejít do jiné autoškoly. Z Vašeho sdělení vyplývá, že jste začátkem listopadu 2025 poslala jednu SMS panu učiteli, který na ni nereagoval, a od té doby jste autoškolu nekontaktovala. Opět musím sdělit, že jste měla formou SMS, e-mailem nebo nejlépe osobní návštěvou kontaktovat vedení autoškoly a situaci řešit.