Nekalé taktiky?

Reagovat
Nekalé taktiky?

Dobrý den,
chtěl bych se poradit, jak dále postupovat. Na začátku ledna jsem si podal přihlášku do autoškoly. Před dovršením 18. V únoru jsem začal mít hodiny teorie. 1 hodinu za 2 týdny. Zaplatil jsem polovinu z celkové částky 14 000 Kč. Doklad o zaplacení jsem dostal. Hodiny jízd se stále odkládaly a pán se stále vymlouval na nedostatek času a na lidi, které si nabral cez limit. Nebyl jsem spokojený, tak jsem se rozhodl o přestup do jiné autoškoly. Když jsem požádal o převodku, nejdříve konstatoval, že zpracování bude trvat dlouho, nejméně týden a ohlásil mi celkovou cenu 4 500 Kč. (2 000 Kč - storno poplatek, 1 500 Kč - poplatek za zahájení kurzu autoškoly, 500 Kč - pro paní z účtárny za zpracování a 500 Kč - cena balíčku hodin teorie). Celková cena mi přišla přestřelená, a tak jsem ve čtvrtek 17. 3. zašel s otcem do dané autoškoly se zeptat, protože se v těchto věcech sám dobře nevyznám, zda má pán takovéto poplatky uvedené ve smlouvě. Pán se oháněl tím, že jsou tyto poplatky uvedené v podmínkách přihlášky a tak jsem se ho zeptal, jestli by mi jí mohl ukázat. Na to odpověděl, že to tam prostě je. Zjistil jsem, že jsme tedy žádnou smlouvu nesepisovali, dle jeho vlastních slov, že tam mám pouze přihlášku. Protože měl zrovna hodinu teorie, řekl ať odejdeme. Přihlášky má volně k dostání před dveřmi do místnosti autoškoly, a tak jsem si jednu vzal, abych se o podmínkách přesvědčil. Samozřejmě tam zmínka o poplatcích nebyla žádná. Ještě téhož večera mi napsal zprávu, že mi převodku vystaví, a že se už nebude bavit s nikým jiným, než se mnou, protože už jsem dospělý (7. 3. mi bylo 18). Také ve zprávě bylo, že převodku v pondělí odnese své účetní a přibližně ve čtvrtek si pro ni budu moct přijít. Hned v pondělí ráno jsem dostal tel. hovor, že už má všechno vyřízeno a můžu si pro převodku přijít stále s celkovou sumou 4 500 Kč a zase opakoval, že se bude bavit pouze se mnou. Na internetu jsem četl, že při přestupu do jiné autoškoly si autoškola, z které chci přestoupit má účtovat odučene hodiny teorie, či odježděné jízdy. Taky si autoškola může účtovat storno poplatek, ale ten by měl být většinou ve výši 5% z celkové částky za autoškolu. Může si účtovat i více, ale v tom případě by to mělo být ať už ve smlouvě, nebo na internetových stránkách autoškoly. Nikde to uvedené není. Ani ve smluvních podmínkách přihlášky, smlouvu
dle jeho slov nemáme a na stránkách také žádné smluvní podmínky nemá. Potom tedy také nechápu proč si účtuje poplatky za svou účetní, nebo za započetí kurzu. Screenshoty z internetových stránek, nebo fotografii nevyplněné přihlášky můžu doložit. Chtěl jsem se tedy zeptat, jaký by měl být můj další postup, protože si nepřeju pánovi doslova za nic nechat 4 500 Kč. Navíc mě to brzdí k pokračování ve výuce k získáni řidičského průkazu. Napadlo mě podat stížnost na obecní úřad, ale bojím se, že by to trvalo příliš dlouho a já potřebuju získat řidičské oprávnění co nejdříve k vykonávání práce. Dále mě napadlo, že bych převodku uhradil, abych mohl co nejdříve začít výcvik v nové autoškole a podal stížnost zpětně na obecní úřad. Bylo by to možné? Jaký je prosím Váš názor. Jak mám dále postupovat?
Předem děkuji za odpověď,
M. P.Reakce

Vážený tazateli, pokud něco autoškola nemá v ceníku, tak to prostě nemůže účtovat. To, co po Vás chce, je naprostý nesmysl. Navíc je to on, kdo neplní ze smlouvy, byť není sjednána písemně. Předáním přihlášky a zaplacením zálohy jste se domluvili, že Vás bude vyučovat, což se neděje řádně a v obvyklé intenzitě. Zejména pro to , že jste neměl ani jednu jízdu. Tudíž nárok na nějaké storno vůbec nemá. Nejvyše administrativní poplatek za zpracování, ovšem při zachování dobrých mravů ani toto ne.
Pokud jste neměl žádnou jízdu, doporučuji novou lékařskou porhlídku, začít jindě a pak to po něm vymáhat.
Pošlete nám pro informaci mailem to, co zmiňujete.
Pokud jde o stížnost, tak se mi nezdá, že by porušil něco ohledně zákona č. 247/2000 Sb. To, že neplní je otázka smluvní. Pokud by měl něco řešit nějaký orgán veřejné moci, pak jedině ČOI nebo živnostenský úad.