Problém se zkouškou

Reagovat
Problém se zkouškou

Dobrý den,
momentálně se nacházím v poměrně nepříjemné situaci.
Jízdy v autoškole jsem odjezdila za letní prázdniny. V průběhu jsem nenarážela na velké problémy, dařilo se mi poměrně dobře, instruktor mě chválil, jízdy byly klidné, všechno sice probíhalo na můj vkus dost rychle (např. jízda do většího města ani ne v polovině kurzu) , ale věřila jsem autoškole. Problém nastal při zkouškách. Na testy jsem se připravovala sama, formou samostudia a složila jsem je se 100% úspěšností.
Bohužel, první pokus jízd se nepovedl. Obrovská tréma a lehké zmatení z komisařovy navigace mě navedly do hrubé chyby - již rozjetá jsem musela přibrzdit, abych neohrozila auto jedoucí po hlavní silnici.
Po tomto incidentu jsem přirozeně vyžadovala doplňkové jízdy. I přes to, že jsem se opakovaně pokoušela získat termín tréninku, jízda proběhla pouze jedna a to den před zkoušku se slovy, že by to podle instruktora byly pro mě vyhozené peníze.
Druhý pokus se ovšem znovu nezdařil, protože jsem nedokázala zaparkovat pozadu a to i přes to, že jsem měla více šancí. Bohužel jsem si to vyzkoušela poprvé až na zkoušce. Podobně by nejspíš dopadlo i podélné parkování. Samozřejmě zde byly další drobné chyby, ale komisař sám mluvil o tom, že to nebylo nic závažného.
Nastaly tak další prosby o jízdy. Po měsíci bez jakékoli odpovědi mi bylo řečeno, že se mi ozvou.
Momentálně se bojím, protože bez řízení a výčtu chyb se člověk jezdit nenaučí. Videa ani knížky nedokážou nahradit praktické zkušenosti. Dalším důvodem je také poslední šance udělat zkoušky bez nutnosti placení kompletních jízd. Byť rozumím potřebě regulovat nepřipravenost žáků, autoškola, která za vzdělání zodpovídá, má z těchto situací přímý finanční profit. Fakticky je tak potrestán pouze žák, který ale nemá legální cestu zlepšení, nemůže totiž trénovat bez instruktora.

Napadlo mě přejít do jiné autoškoly a zkusit, zda se nebude stavět k přípravě zodpovědněji. Bohužel mám na složení zkoušek 4 měsíce, covid se blíží a k tomu letos maturuji.
Obracím se tedy sem, s otázkou, zda je obecně lepší přestoupit, případně jestli je možné jezdit doplňkové jízdy u jiných autoškol.
S přáním pěkného dne,
Eliška DurstováReakce

Vážená tazatelko,

na složení závěrečné zkoušky máte od 1.7.2021 12 měsíců. Pokud jste tedy absolvovala autoškolu přes letní prázdniny, a závěrečnou zkoušku letos na podzim bude se na Vás tato lhůta vztahovat. Lhůta 12 měsíců začíná běžet prvním zkouškovým termínem.

Doplňovací výcvik můžete absolvovat u jakekoli autoškoly v ČR. Váše výuka a výcvik byl již ukončen, takže svoje dovednosti můžete zdokonalovat i v jiné autoškole než doposud. Zároveň také můžete třetí tedy poslední termín závěrečné zkoušky absolvovat v jiné autoškole. Stačí Vám k tomu Vaše "Žádost o přijetí k výuce a výcviku", která by Vám měla být po neúspěšné zkoušce vrácena.

Pokud Vaše současná autoškola neraguje, doporučuji přestoupit jinam, kde se Vám budou řádně věnovat a připraví Vás na poslední termín závěrečné zkoušky.