Druhý opravný termín z jízd-žádná reakce

Reagovat
Druhý opravný termín z jízd-žádná reakce

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou. Jsme z toho, že člověk nic neví, docela nešťastná.
28.5. 2021 jsem měla závěrečné testy z jízd. Z jizd jsme neuspěla a nebylo nás málo. Ale stane se a člověk s tím musí počítat. Řizení mě baví. Nicméně hned ten den jsme napsala e-mail do autoškoly a do předmětu jsme uvedla "Žádost o opravný termín z jízd", kde jsem prosila o opravný termín + jsme se zeptala (jako nezkušená), co mám proto udělat a jaké jsou dálší kroky.

Po týdnu jsem obdržela odpověď (na červen jsme bohužel dostali od úřadu přidělené jen dva zkouškové termíny na jízdy. Oba termíny jsou bohužel úplně plné - musíme upřednostnit žadatele, kteří jsou na na jízdy poprvé. Pokud byste někam odlétala, můžu se pokusit požádat na úřadě o přidělení mimořádného termínu).
Požádala jsem tedy o přidělení mimořádného termínu a opět bez odezvy.

Chtěla jsem Vás poprosit, jaké jsou práva a povinnosti autoškoly vůčí žákovi a jaká práva má žák? Měla jsem za to, že pokud napíšete žádost, autoškola Vás musí přihlásit na žádost o náhradní termín do 14ti dnů a poté se čeká a(né, že se autoškola pokusí). Takto na mě působí, že měla jsem jeden pokus, ten jsme nezvádla a jsem odsunuta někam na konec a nikdo se o Vás již nezajímá.
Opravdu musím jen čekat, zda se do 6ti měsíců někdo ozve?
Děkuji a přeji příjemný, letní den.Reakce

Vážená tazatelko,
Vámi uváděný opravný termín není druhým termínem nýbrž prvním opravným termínem. Provozovatel autoškoly je povinen dle § 32 odst. 2), zákona 247/2000Sb., nejpozději do 15 dnů ode dne ukončení výuky a výcviku, popřípadě doručení žádosti žadatele o přihlášení k opakované zkoušce podle § 39 odst. 2) písemně přihlásit žadatele o řidičské oprávnění u obecního úřadu s rozšířenou působností (ORP) ke zkoušce. Podle odst. 3), téhož ustanovení zařadí obecní úřad žadatele k opakované zkoušce tak, aby byla zahájena do 15 dnů po obdržení žádosti provozovatele autoškoly. Opakovací zkouška může být provedena nejdříve po pěti pracovních dnech od neúspěšné zkoušky. Z uvedeného je patrné, pokud jste prokazatelnou písemnou formou zažádala o přihlášení k opakované zkoušce, je provozovatel autoškoly povinen zažádat ORP bez ohledu, jaké má tento úřad momentální možnosti, či kapacity. Jde o splnění zákonných lhůt, které nemá provozovatel autoškoly právo jakkoliv dle své libovůle upravovat. Mimořádný termín, jak uvádíte, nemá v zákonu žádnou podporu a jde jen o jakési dodatečné vyhovění zkušebního komisaře nad rámec svých povinností. Je pravdou, že se v Covidové době nahromadilo mnoho zájemců o zkoušku. Jak se ale úřad vypořádá s tímto je jeho problém a nemělo by to být na újmu práv žadatele.