Závěrečné zkoušky na neznámém místě a urazliva poznámka že strany komisaře

Reagovat
Závěrečné zkoušky na neznámém místě a urazliva poznámka že strany komisaře

Dobrý den,

Obracím se na Vás s žádostí o Váš názor.

Úspěšně jsem dne 5.4. absolvoval zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy a dne 14.4. následovala zkouška z praktické jízdy.
Rezervaci zkoušky z jízdy jsem měl v 7:30 v autoškole AS Slivenec (potvrzeno přes SMS).
Cca 12 hodin před touto zkouškou mi však volali z autoskoly, že se mění místo konání závěrečné zkoušky z jízdy a nové místo je magistrát na Bohdalci, kde jsem měl být v 7:00.
S tímto rozhodnutím jsem nesouhlasil, protože závěrečná zkouška měla původně být v místech, kde jsem v praktických jízdách jezdil a najednou došlo k změně na místo, kde jsem v životě neridil a je to tedy z mého pohledu velká nevýhoda u závěrečných zkoušek (oproti jiným žákům, kteří v pozdějším čase vyjíždí z místa AS Slivenec). Bylo mi však řečeno, že se nedá nic dělat, že někdo komisaře z magistrátu dovézt do AS Slivenec musí a že to padlo na mě a změna není možná.

Nezbývalo mi tedy, než že jsem v 6:45 dorazil na magistrát v Bohdalci.
Na magistrátu jsme s jinou uchazeckou o řidičske oprávnění čekali na komisaře cca do 7:35. Instruktor nám na dlouhé čekání řekl, že to je běžná věc, že si komisari chodí jak chtějí. Komisař zahájil zkoušku tím, že se ptal na základní znalosti a dovednosti úkonů přípravy vozidla před jeho použitím. Veškeré informace jsem komisari řekl a na případné dotazy odpověděl a po konci těchto otázek se mě zeptal, proč mám ruce v kapse. Odpověděl jsem mu tedy, že mi je zima na ruce a možná je to i nervozitou (ruce v kapse jsou v neverbální komunikaci známkou nervozity), načež mi pan komisař odpověděl, že to je tím, že jsem nevychovany.
Tato urážka, která neurazí jen mě, ale i me rodiče se mi zdála velmi přes čáru. Měl jsem panu komisari chuť mimo jiné říct, že ten důvod je i ten, že na něj 45 minut čekáme, ale nechtěl jsem ho před zkouškou urazit.

V závěrečné zkoušce jsem neuspěl, s čímž naprosto souhlasím, ale jsem si jistý, že na mé chybě (nedáni předností v jízdě) hrálo roli i to, že mě a mou rodinu pan komisař těsně před jízdou urazil, čímž nervozitu jen zhoršilo.

Vzhledem k tomu, že jsem přesně věděl jakou chybu jsem při závěrečné zkoušce udělal, kterou bych za beznych okolností neudělal, tak jsem si byl jistý, že prikoupeni praktických jízd nepotřebuji a ten stejný den si přes telefon rezervoval opravenou zkoušku.
Měl jsem za to, že alespoň opravna zkouška bude v míste AS Slivenec, v jejímž okolí jsem měl praktické jízdy, ale co mě dnes překvapilo je, že až dnes přišlo potvrzení, že sraz na závěrečnou zkoušku ve dne 27.4. je v AS Slivenec, ale že závěrečná zkouška bude někde (netuším kde) mimo Prahu a že odvoz na zkousky z AS Slivenec je zajištěny.

Znění SMS zprávy:
"Potvrzujeme zkousku mimo Prahu 27.4. Sraz v 6.15h v AS Slivenec, Opalova 120, Praha 5. Odvoz na zkousky je zajisteny. Sebou platne doklady, 400 Kc na spravni poplatek. AS Wyrwolova"

Otázka číslo 1: Je změna místa a času oznámena cca 12 hodin před začátkem závěrečné zkoušky v pořádku?

Otázka číslo 2: Je v pořádku, když komisař před závěrečnou jízdou takto urazí žáka a jeho rodiče?

Otázka číslo 3: Nejen že jsem absolvoval první závěrečnou zkoušku v místě, kde jsem nikdy v praktických jízdách nejezdil, ale i opravna zkouška bude na nějakým místě mimo Prahu, kde jsem opět nikdy nebyl a ani nevím o jaké místo se jedná. Je tohle v pořádku?

Předem děkuji za Váš názor.

Martin BillianReakce

Vážený tazateli,

k otázce č. 1 a 3: Stávající právní úprava neupravuje místo konání zkoušky z praktické jízdy. Legislativně upraveny jsou jednotlivé znalosti, dovednosti a chování. Začátek zkoušky z praktické jízdy bývá zpravidla od sídla autoškoly či příslušného obecného úřadu obce s rozšířenou působností, jehož je zkušební komisař zaměstnancem. Není však vyloučeno ani jiné místo. Neznámé místo může být pro žáka autoškoly u zkoušky z praktické jízdy nevýhodou, nicméně není smyslem zkoušky z praktické jízdy, aby žák autoškoly jezdil po předem naučené trase, ale měl by zvládnout i dopravní situace na jemu neznámých místech.

K otázce č. 2: Obecně lze říci, že určitě není v pořádku, pokud zkušební komisař před závěrečnou jízdou žáka, popř. jeho rodiče uráží. Máte-li výhrady k jednání, chovaní či vystupovaní zkušebního komisaře, jakožto úředníka obce s rozšířenou působností, je tato oblast plně v kompetenci tajemníka úřadu, k němuž můžete svoji případnou stížnost směřovat.